MENU

Agnieszka Krukówna: życiorys

Agnieszka jest aktorką, która współtowarzyszyła dorastaniu pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków. Ciepło kojarzy nam się przywołując wspomnienia z dzieciństwa, wszyscy przecież pamiętamy ją jako tytułową Jankę i Asię z „Urwisów z Doliny Młynów”. Ukończyła Państwową Wyższą Szkolę Teatralną w Warszawie w 1995 r. Jednak przed kamerą zadebiutowała już w roku 1984, miała zaledwie 12 lat. Niemal błyskawicznie została uznana za jedną z najzdolniejszych aktorek swojego pokolenia.

„Czasami przypominała mi na planie cudowne, małe zwierzątko stworzone do aktorstwa. Uwielbiam ją. Nikt z nas nie zna kresu jej możliwości” – mówi o Agnieszce Marek Kondrat.

Jej dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty. Zaczęła od debiutu w filmie „Panny“ (1984), prawdziwą popularność zdobywając w wspomnianych serialach „Urwisy z Doliny Młynów” i „Janka”. To znajomi namówili ją, aby spróbowała swych sił na studiach aktorskich. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę - egzaminy wstępne zdała już za pierwszym razem.< l.

Jeszcze w czasie studiów zagrała w takich filmach jak: „Lista Schindlera" Stevena Spielberga, „Dama kameliowa" Jerzego Antczaka i „Kolejności uczuć" Radosława Piwowarskiego. A był to jedynie przedsmak kariery która na nią czekała.

W roku 1996 dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego. Od tego czasu mogła realizować się na scenie i przed kamerą. Agnieszka wciąż była obsypywana propozycjami filmowymi. Wielki rozgłos przyniosła jej rola Maryśki Jurewicz w ukochanym przez widzów serialu „Boża podszewka” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Kolejną kreacją zaś - „Farbą” (reżyseria Michał Rosa) - udowodniła, jak bardzo wszechstronną jest aktorką. Zagrała bowiem osobę skrajnie odmienną od czterdziestoletniej Maryśki, bez trudu wcielając się w kiczowatą postać dziewczyny rodem z „Popcornu”. Za tą niezwykłą kreację w 1999r. została uhonorowana Orłem - Polską Nagrodą Filmową w kategorii najlepszej roli kobiecej. Zaledwie rok później nominowano ją do tej samej nagrody, za rolę w filmie „Fuks”.

Swoimi sukcesami Agnieszka udowodniła, że jest świetną aktorką, która traktuje swój zawód poważnie. Agnieszka to osoba z zasadami, konserwatywna, spontaniczna, szczera, która stawia sprawy jasno i ceni swój talent. Pracuje nieprzerwanie od 11 roku życia, wiec w pewnym momencie poczuła, że potrzebuje chwili przerwy od filmu i kamer. Przez cały czas jednak gra w teatrze.

Ten czas wyciszenia, pozwolił jej na zrozumienie siebie, swoich potrzeb, nabrania dystansu do zawodu. To czas, w którym zastanawiając się nad losem swojej dalszej kariery, teraz, jako dojrzała, świadoma siebie kobieta, patrząc w przyszłość widzi... film. Jest gotowa powrócić przed kamery w wielkim stylu. Agnieszka jest otwarta na nowe role, którymi ponownie udowodni jak wielką jest aktorką.