MENU

Marek Kalita: życiorys

Marek Kalita to odważny człowiek, podziwiany przez rzesze widzów aktor, a także podejmujący się niełatwych zadań reżyser. Największą pasją jego życia jest teatr.

Pochodzi ze Śląska, miejsca, którego nie znosił jako młody człowiek, z którego chciał się wyrwać. Z czasem jednak, powracając tam po latach, zyskał sentymentalny stosunek do tego miejsca.

Magia teatru wciągnęła go bardzo wcześnie. Jako młody chłopiec zakładał teatry, poświęcał się próbom, jednak do żadnej premiery nie doszło. Marzenie o własnym teatrze ziściło się w Krakowie, gdzie był współzałożycielem sławnego niegdyś Teatru Bückleina. Właśnie w Krakowie zdobył szlify aktorskie - mieście, które ukształtowało największe polskie talenty. To aktor o nieprzeciętnych zdolnościach. Przekonali się o tym Grzegorz Jarzyna i Krzysztof Warlikowski, którzy od lat obsadzają Marka w swoich słynnych spektaklach. To jednak nie koniec wielkich teatralnych nazwisk. Role powierzyli mu także Krystian Lupa i Jerzy Jarocki. Marek Kalita zasłużył sobie w pełni na ich zaufanie i nie zawodzi swoich mistrzów od wielu lat. Wie o tym każdy, kto miał okazję zobaczyć aktora na deskach teatru. Zachwyca widzów na całym świecie, ponieważ jak wiadomo, spektakle z jego udziałem gościły na wielu międzynarodowych festiwalach, a role Marka przyczyniły się do ich światowego sukcesu. "Iwona, księżniczka Burgunda", "Uroczystość", "Krum", "Dybuk", to tylko kilka znanych spektakli, w których gra Marek. Wielość postaci w jakie potrafi się wcielić, ich różnorodność, świadczy o wielkim talencie. Z każdej roli, nawet epizodycznej kreuje perełkę, która zachwyca. Marek, to nie "tylko" teatr, to także niezapomniana kreacja "Ministra" w "Boisku bezdomnych" Kasi Adamik, rola "Księdza" w "Świnkach" Roberta Glińskiego, czy też lubiana przez szeroką publiczność postać "dr Kotowicza'" w popularnym serialu "M jak miłość". Marek Kalita to również reżyser teatralny. Wyreżyserował "Kalimorfę" w warszawskim Teatrze Wytwórnia, "Widzialną ciemność" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a także "Zbombardowanych" wg dramatu Sarah Kane w warszawskim Teatrze Konsekwentnym. Nierzadko występuje także w roli scenografa a rekwizytów szuka na warszawskim Kole. Uwielbia piękne stare rzeczy. Czasami jego prywatne mieszkanie zamienia się w teatralny magazyn.

Marek Kalita to człowiek skromny, stroni od medialnego blichtru, jego aktorstwo broni się samo. Uwielbia muzykę, do której miłość zaszczepił w nim dziadek. Jednym z najwierniejszych i najbardziej wymagających widzów jest mama. Marek zawsze czeka na jej recenzję.