MENU

Dorota Segda: biography

Dorota Segda jest jedną z najciekawszych osobowości polskiego kina i sceny.

W 1987 roku debiutowała na na deskach Teatru Starego jako Sonia w inscenizacji "Zbrodni i kary" Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Największe kreacje stworzyła w przedstawieniach Jerzego Jarockiego jako Salomea w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego oraz Małgorzata w "Fauście" Johanna Wolfganga Goethego.

Filmowy rozgłos zdobyła tytułową rolą w biograficznym filmie "Faustyna" w reżyserii Jerzego Łukaszewicza. Ta kreacja przyniosła Dorocie m.in. prestiżową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

W 1995 roku zagrała chorą psychicznie matkę w "Tacie" Macieja Ślesickiego. Za tę rolę zdobyła Złotą Kaczkę dla Najlepszej Aktorki.

Jak sama mówi jej najważniejsze role "są symbolami wiecznej kobiecości. (...) Żadna z tych ról nie wynika z poprzedniej, każda jest nowym doświadczeniem i początkiem nowego oblicza tej samej kobiecości. A ja jestem zawsze ja." ("Didaskalia", 1997 nr 21).

Dorota to połączenie talentu, piękna, subtelności i siły. Nie dziwi więc, że dwukrotnie została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcji miesięcznika Teatr.

Niejednokrotnie pokazała, że ma fantastyczny głos. Często bierze udział w realizacji polskiego dubbingu do zagranicznych produkcji. W filmach "Harry Potter i Zakon Feniksa" oraz "Harry Potter i Książę Półkrwi" udzieliła głosu Bellatriks Lestrange, którą gra Helena Bonham Carter.

Dorota to piekielnie inteligentna kobieta. Ma stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych, specjalność: sztuka aktorska. Jest profesorem nadzwyczajnym w PWST w Krakowie.

Dorota Segda związana jest z krakowskim Teatrem Starym. Nieprzerwanie od 1988 roku pojawia się również w spektaklach Teatru TV.

W 1998 roku odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.