MENU

Maria Mamona: biography

Maria Mamona to wszechstronnie utalentowana aktorka. W 1977 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem.
Na ostatnim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Współczesnym Warszawie, rolą Heleny w „Panu Jowialskim” A. Fredry w reżyserii Jerzego Kreczmara. Po ukończeniu studiów została zaangażowana do teatru przez Erwina Axera. W zespole tym pozostaje do dziś. W swojej ponad 30 letniej pracy zawodowej zagrała blisko 30 ról w Teatrze grając w sztukach Szekspira, Goldoniego, Musseta, Czechowa, Gogola, Dostojewskiego, Turgeniewa , Gorkiego, Bulhakowa, Wildera, Frisch, Bernharda, Durenmata , Fosse. Wystąpiła w ponad 30 filmach.
Jest również autorką monodramu „Panie Markizie…” według „Zakonnicy” Diderota, który gała w Polsce pod koniec lat 80-tych. W 1955 roku dokonała adaptacji angielskiej wersji tej powieści i wystąpiła ze spektaklem „My Lord…Confesion of a Nun” na festiwalu w Edynburgu, gdzie zagrała po angielsku 23 razy otrzymując entuzjastyczne recenzje. W następnym roku zagrała na podobnych festiwalach w Adelajdzie w Australii i w Toronto w Kanadzie, gdzie również została znakomicie przyjęta , otrzymując interesujące i pochlebne recenzje.
Nie boi się wyzwań i trudnych ról. Jest laureatką wielu nagród. Niezwykle wrażliwa i otwarta na innych ludzi. Przez 14 lat pracowała społecznie w Komisji Skolimowskiej, opiekując się Domem Aktorów Weteranów w Skolimowie.
Obecnie możemy ją zobaczyć w Teatrze Współczesnym w spektaklu "Zabójcy".