MENU

Tomasz Schuchardt: życiorys

Tomek to piekielnie zdolny młody aktor, o teatrze marzył od dziecka. Mimo swych teatralnych pasji w liceum wybrał profil matematyczno-fizyczny. Natychmiast po maturze ten wszechstronnie uzdolniony młody człowiek dostał się do szkoły teatralnej, za pierwszym razem, a ściślej mówiąc, do dwóch szkół, warszawskiej i krakowskiej. Wybrał PWST w Krakowie.

Czasy szkoły to czasy nieustannych prób, studiów, zgłębiania warsztatu aktorskiego. Tomek postanowił, że poświęci się tylko szkole. Producenci Teatru Telewizji jednak zdołali go odkryć i zaproponowali mu rolę w spektaklu „Tajny Współpracownik”w reżyserii Krzysztofa Langa, w którym zagrał postać Witka.

Tomek ma coś niepokojącego, dzikiego w sobie, przykuwa uwagę rozmówcy, oczarowuje, ma to coś co przyciąga. Urok osobisty i talent zrobiły duże wrażenie na Marcinie Wronie, reżyserze filmu „Chrzest”, że zaproponował mu główną rolę. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż zaufanie jakim obdarzył młodego aktora reżyser, zaowocowało nagrodą za główną rolę męską na 35 FPFF w Gdyni. Niebywały sukces jak na debiutanta, jednakże nikt nie miał wątpliwości, że ta mocna i wyrazista rola zasłużyła na nagrodę.
Aktor odnosi sukcesy także w teatrze, spektakl „Versus” Teatru Nowego w Krakowie w reżyserii Radosława Rychcika, w którym gra, reprezentował polski teatr na Festiwalu Teatralnym w Nowym Jorku w styczniu 2010 r.

W spektaklu dyplomowym krakowskiej szkoły pt. Iwona Księżniczka Burgunda w reżyserii wybitnej aktorki Małgorzaty Hajewskiej Krzysztofik o roli Tomka napisano: Prym w inscenizacji wiedzie Filip (Tomasz Schuchardt), którego liczne transformacje emocjonalne (od lekkoducha, biseksualnego bawidamka/bawimenka do zbuntowanego przeciw rodzicom mężczyzny z krwi i kości) i fizyczne (upodabnianie się do zwierząt, nagłe przejścia od sprężystości do zupełnego sflaczenia ciała) składają się na wielobarwną, bogatą postać. (Hubert Michalak, nowa Siła Krytyczna, 01.2009)

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, gra rolę Jakuba z Cloyes w spektaklu „Bramy Raju” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Tomek jest także laureatem nagród teatralnych. Na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi spektakl z jego udziałem pt.: „Dobry człowiek z Syczuanu” w reżyserii Pawła Miśkiewicza dostał nagrodę zespołową, a już rok później na tym samym festiwalu Tomek otrzymał III indywidualną nagrodę aktorską za rolę Eugeniusza Sergejewicza Dorna w spektaklu „Mewa” w reżyserii Natalii Sołtysik. w 2010 r. Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznała mu Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski (za rolę Jakuba w "Bramach Raju").

Tomek jest w czepku urodzony i czuje, że szczęście mu sprzyja. Te cechy w połączeniu z pokorą, spokojem i opanowaniem zwiększają jego szanse na sukces przed kamerą i na scenie.