Marek Bukowski: życiorys
Marek Bukowski – do niedawna jak cień kroczył za nim wizerunek filmowego amanta, jest on jak dobre wino – im starszy, tym lepszy, tym więcej ma do zaoferowania jako aktor wszechstronny. To zakochany w synu tata w „Leśniczówce”, rasowy policjant w „Uwikłaniu”, czy wreszcie budzący zaufanie lekarz z serialu „Na dobre i na złe”.
Swoją drogę do aktorstwa rozpoczął od P.W.S.T. w Krakowie, którą ukończył pod kierunkiem prof. Jerzego Treli oraz prof. Jerzego Stuhra. Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu, zadebiutował główną rolą w filmie "Nad rzeką, której nie ma" w reżyserii Andrzeja Barańskiego. W 1995 roku za swój debiut otrzymał prestiżową nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną bardzo dobrze zapowiadającym się młodym aktorom, wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Za rolę w "Nad rzeką, której nie ma" otrzymał także nominację za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni.
Jako młody aktor zagrał kilkadziesiąt ról i stworzył niezapomniane kreacje m.in. w serialu „Dom", „Kawalerskie życie na obczyźnie” czy „Pożegnanie z Marią" oraz wiele ról w spektaklach Teatru Telewizji.
W 2013 i 2014 roku został dwukrotnie nagrodzony Złotą Telekamerą w kategorii „aktor” za rolę Piotra Gawryły w serialu „Na dobre i na złe”. Szerokiej telewizyjnej publiczności znany jest też z ról w serialach „Leśniczówka”, „Na krawędzi” , „Hotel 52” czy „Przyjaciółki”.
W ostatnim czasie coraz częściej można go spotkać po drugiej stronie kamery. Jest reżyserem nagradzanych filmów, takich jak „Babilon – raport o stanie wojennym”, czy „Marusarz - Tatrzański Orzeł”. Za scenariusz i reżyserię tych filmów Bukowski otrzymał prestiżową nagrodę Powstańców Warszawskich - Złotego BOHATERONa. W tej chwili pracuje nad dwiema produkcjami: „Złoto” oraz „Szachiści”.
Marek Bukowski jako reżyser jest też związany z Teatrem Telewizji. Jest autorem takich spektakli jak: „Dołęga Mostowicz – kiedy zamykam oczy”, do którego scenariusz stworzył wspólnie z Maciejem Dancewiczem (2019) a także „Krawiec” – współczesnej adaptacji dramatu Sławomira Mrożka (2022).
Reżyserowane przez niego filmy i spektakle Teatru Telewizji otrzymały wiele nagród za scenariusz oraz reżyserię.
Bukowski gra, reżyseruje, a także pisze i to nie tylko scenariusze. W 2017 roku razem z Maciejem Dancewiczem wydał powieść kryminalną retro „Najdłuższa noc”, na podstawie której powstał głośny serial „Belle Epoque”.
To człowiek wielu talentów, niezwykle otwarty, kontaktowy, z dużym poczuciem humoru i dystansem, również do siebie, co czyni go aktorem bezkompromisowym.